Size Bir Telefon Kadar Yakınız...
+90 532 174 13 20
+90 414 503 51 51
Dil Seçin
tr
Dil Seçin
tr

Kurumsal Data ve Network Kablolama

Anasayfa » Kurumsal Data ve Network Kablolama

Kurumsal Data ve Network Kablolama Sistemleri Projelendirme Keşif Desteği için Teknik Ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz..

Kurumsal Data ve Network Kablolama

Polsan Group, deneyimli uzman ekibi ile en son dünya standartlarını kullanarak, hizmet vermeye hazırdır.

Yapısal kablolama kısaca Elektrik ve elektronik sistemlerin kurulum aşamasından önce konuma uygun kablolama yapılmasıdır.

Çok tadilat gerektiren durumlarda kablo kanalı ile sıva üstü uygulama yapılırken ,inşaat aşamasında ya da tadilat yapılan durumlarda sıva altı da kablo çekimi yapılmaktadır.

Saha da kazı çalışması ile yer altı kablo altyapısı oluşturulmaktadır.

Yeni güvenlik sistemlerinin kurulumlarında ihtiyaç duyulacak olan yapısal kablolama hizmetlerinde sorunsuz bir şekilde hareket edecek olan ekiplerimiz, ihtiyaç duyacağınız destekleri sizler için sağlayacaktır.

Güvenlik kameralarının veya kilitlerin, okuyucuların ya da veri sunucularının kurulumları esnasında ihtiyacınız olacak bu donanımların binalarda yer alan yapısal kablolara bağlanması şeklinde hizmetleri sunmaktayız.

Her ne kadar binaların inşası esnasında bu tür uygulamalar gerçekleşse de, güvenlik sistemi için gerekli olan kablolama hizmetlerinin daima gerçekleştirileceğini aktarmaktayız.

Kurumsal Data ve Network Kablolama SistemleriKurumsal Data ve Network Kablolama

İşletmelerin Network (Bilgisayar Ağı) Altyapısının Tasarlanması ve Uygulanması, Güvenlik Analizi, Güvenlik Sistemlerinin Kurulumu, Uzak Bölgeler Arasında Ağ Bağlantılarının Kurulması, Yedekli Ağ Altyapılarının Kurulması, Yapısal Kablolama gibi hizmetler vermekteyiz.

Polsan Group olarak; kurumunuzun ihtiyacı olan tüm network çözümleri tarafımızdan profesyonel olarak uygulanır.

Firmamız network projelerinizde yanınızda olmaya hazırdır.

Network kurulumu, projelendirilmesi, yapısal kablolaması ve bunun yanında sistemin devreye alınmasından teknik desteğe kadar geçen süreçte daima sizlere hizmet vermekteyiz.

Network hizmetlerimiz sayesinde yüksek kapasite ve tam verimli bir network sistemine sahip olabilirsiniz.

Bilgi işlem kaynaklarının ortak kullanımı, yönetilebilir bir bilgi işlem sistemi, iş akışını olumsuz etkilemeden çalışan sağlıklı network sistemleri ile mümkün olmaktadır.

Network Sistem Projeleriniz için Firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal Data ve Network Yapısal KablolamaKurumsal Data ve Network Kablolama

Yapısal Kablolama güvenlik sistemlerinin bel kemiğini oluşturur.

Yapı içerisinde her türden bilgiyi taşıyan kablolama sistemi, yapıya, duyulan ihtiyaca, hangi sistemleri birleştireceğine, bilgi aktarımının uzaklığına ve bütçeye göre değişiklik gösterir.

Yapısal kablolama, data ( bakır ve fiber) , ses, Şebeke, UPS ve güvenlik sistemi sinyallerinin düzgün şekilde iletimini sağlamak üzere yapılan ve bu sistemleri tek bir çatı altında toplayarak yönetebilmeye ve gerektiğinde genişletmeye imkan sağlayan bir altyapı çalışmasıdır.

Özellikle şirketlerde yapısal kablolama her türlü bilgi aktarımını sağlayacağı ve buna bağlı olarak iş akışlarına destek verip, süreci hızlandıracağı, verimliliği arttıracağı ve hatta konusuyla ilgili yeni hizmetler verebilmesini sağlayacağından, şirketler için hayatidir.

Kablolama ile kurumların en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelen veri ve enerji iletiminin, sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi hedeflenmektedir.

Kullanılan kablolama sistemi enformasyon bilgilerinin taşınması için; kampüslerde, ofislerde ve bürolarda altyapı çalışması olarak yapılmalıdır, yapısal kablolama sistemi enformasyon bilgilerinin taşınması için kampüslerde, ofislerde ve bürolarda altyapı çalışması olarak yapılmalıdır.

Bir binanın tüm kontrol ve haberleşme sinyallerinin; analog ve dijital olarak iletimi için yapılan tüm kablolama aktif ve aynı zamanda pasif cihazlarından oluşur.

Aktif ve pasif network ürünleri, raflar, kabinler, kablo taşıyıcıları, kablo rafları ve elektriksel koruma (UPS); yapısal kablolamanın bileşenlerindendir. Bu bileşenler, yapıya, duyulan ihtiyaca, hangi sistemleri birleştireceğine, bilgi aktarımının uzaklığına ve bütçeye göre değişmektedir.

Altyapı ve Yapısal Kablolama hizmetlerimiz ile hedeflediğimiz amaç, kurumlardaki bilgi sistemleri altyapısının düzenli ve performanslı çalışmasını temin etmektir.

Bu amaca ulaşmak için, kurumun günlük ve gelecekteki olası bilgi sistemleri ihtiyaçları tarafımızca sürekli olarak takip edilmektedir.

Böylelikle; Ortaya çıkması mümkün darboğazlar önceden saptanır.

Aynı zamanda çözüme yönelik çeşitli önerilerin ortaya konulmasıyla birlikte bilgi sistemlerinin şirketlere sağladığı verimliliğin sürekliliği sağlanır.

Kullanılacak yapısal kablolama sistemi; bağımsız ve gelecekte oluşacak yeni standartlar için gerekli şartları sağlamalıdır.

Kurumsal Data ve Network Kablolama SistemleriKurumsal Data ve Network Kablolama

Zayıf akım sistemleri; ayrıntılı bilginin, iletişimin, kontrolün düzenlenmesi ve çekimi sistemleridir.

Zayıf Akım Şebeke Sistemleri;

 • Akıllı Ev Sistemleri
 • Aydınlatma
 • CCTV / Güvenlik Kamera Sistemleri
 • Hırsız Alarm Sistemleri
 • Geçiş Kontrol Sistemleri
 • Raf Kabinet
 • Seslendirme ve Acil Anons Sistemleri
 • Telefon / Santral
 • TV / Uydu Sistemleri
 • Yangın Alarm Sistemleri
 • Yapısal Kablolama

Polsan Group kablolama çözümlerini sizler için projelendirmektedir.

Her büyüklükte projenin gerçekleştirilmesi için gerekli olan, kablolamanın ve aynı zamanda altyapının oluşturulması sağlanmaktadır.

Kurumların yerel ve uzak noktaları arasındaki mesafelerin yakınlaştırılarak kontrol  edilmesi;

Güvenliğin yakın bir şekilde içinde bulunanın yönetimini basitleştirecek çözümleri DELL ve Cisco ürünleriyle gerçekleştiriyoruz.Kurumsal Data ve Network KablolamaÇözümlerimiz;

Yapısal / Akıllı Kablolama
(LAN) Yerel Alan Ağları
(WLAN) Kablosuz Ağlar
İletişim Ağları Üzerinden Ses ve Video Aktarımı (IP Telefon Çözümleri)
Uçtan Uca Kurumsal Bilgi Güvenliği Çözümleri

KABLOLAMA ÇEŞITLERİ NELERDİR?

1. Backbone Kablolama nedir?: Backbone veya vertical (dikey) kablolama da ana bir kablo ve bunun üzerinden bir ağaç gibi dağılan taşıyıcı kablo hatlarından oluşur. Genellikle haberleşme dikey olarak kattan kata yapılmaktadır. Tüm trafiği backbone taşır. Genelde bu İş için fiber-optik kablo tercih edilmektedir. Fiber-optik kablo hata oranı düşük, dış ortamdan etkilenmeyen iyi bir data yolu oluşturur.

2. Hortizonal (yatay) kablolama nedir?: Hortizonal; Aynı zamanda hem yatay hem dikey hatlardan oluşmaktadır. Yatay kablolama terminal ile merkez nokta kabul edilen dağıtım merkezleri arasında; yatay kablo çekilmesi ile oluşturulmaktadır. Modem ofislerde çok kullanılan bir kablolama türüdür.

KABLOLAMA HANGİ ÜRÜNLERİ İÇERİR ?

Yapısal kablolama ekipmanları üreten firmaların; Bu kategorilere ve tüm endüstri standartlarına uygun, bağımsız laboratuvarlardan; sertifikalı, yaklaşık dört bin çeşit ürün ile Shielded (korumalı-FTP, SFTP), Unshielded (korumasız-UTP) ve Fiber Optik çözümleri bulunmaktadır.

Ürünler içinde, aktif (hub, star switches.. vs.) ve pasif ( kablo, konnektör, priz, patch panel… vs.) network ürünleri, raf ve kabinler, kablo taşıyıcıları ve rafları ile elektriksel koruma (UPS) içermektedir.

Kurumsal Data ve Network Kablolama Ürünleri Nelerdir?Kurumsal Data ve Network Kablolama

Network kabloları, ağların kullanım amaçlarına göre STP, UTP, koaksiyel ve fiber optik şeklinde ayrılır.

Bu kablo türleri de yine kendi içlerinde alt başlıklar halinde incelenebilir.

UTP (Unshielded Twisted Pair – Korumasız Kıvrımlı Çift Kablo);

Kablonun kıvrımlı bir yapıda olmasının nedeni; elektrik sinyalleri kablodan geçerken manyetik bir alan oluşturmasıdır. Dokuz tür olarak üretilen analog veri iletim kablolarından biridir.

TP kablolar kendi içerisinde şu şekilde ayrılır;

 • CAT1
 • CAT2
 • CAT3
 • CAT4

UTP çeşit kabloların gerek sinyal mesafeleri gerek diğer özellikleri, onları birbirinden ayırarak sırasıyla bu isimleri almalarını sağlamıştır.

Kablo içinde bir plastik ile koruma sağlanan türüne STP kablo adı verilir. UTP kabloda veriler bakır teller üzerinden analog sinyaller halinde gönderilir.

STP (Shielded Twisted Pair – Korumalı Kıvrımlı Çift Kablo):

Kablonun kıvrımlı bir biçimde olmasının nedeni; manyetik alan oluşturmasıdır. Ayrıca kablonun kıvrımlı olmasının bir diğer nedeni ise, elektrik sinyalleri biçiminde geçen binary kodlarının, manyetik alan nedeniyle bozulma veya hasar görme ihtimalini en aza indirmektir.

STP kablo çeşitleri ise şöyledir;

 • CAT5
 • CAT5e
 • CAT6
 • CAT6a
 • CAT7,
 • CAT8

Bu kabloların, UTP kablolarından farkı ise koruma bulundurmalarıdır. Metalik ekranlama kablodan gürültüyü uzaklaştırır ve bununla birlikte etkilerini azaltır. STP kabloları, UTP ile karşılaştırıldığında daha maliyetlidir.

Ancak daha uzun mesafelerde daha yüksek iletim hızlarını destekleyebilme avantajına sahiptir.

Koaksiyel Kablo:

Üzeri yalıtkan madde ile kaplı, bakırdan elde edilen ve radyo frekanslarının iletilmesi için kullanılan bir kablo çeşididir. Radyo frekansta kullanılan bir kablo türüdür. Bu kablonun kesit alanı iç içe dört maddeden meydana gelir. En içte canlı hat, yani sinyali taşıyan hat vardır. Bu yalıtkanlık sabiti yüksek bir yalıtkan ile çevrelenmiştir. Yalıtkanın çevresinde iletkenlerden oluşan bir örgü vardır. Koaksiyel kablolar, sinyallerin daha uzak mesafelere taşınmasına olanak sağlar.

Fiber Optik Kablo:

İletişim teknolojisinin en büyük gelişmelerinden birisi olan fiber optik kablolar, gittikçe artan oranlarda kullanılmaktadır. Optik fiber, insan saçının teli kadar ince bir cam teldir. Aynı zamanda lazerden saçılan ışın darbeleri (pulse) ile bilgiyi iletmek amacıyla tasarlanmıştır. Fiber optik kablo ile oluşturulmuş ağlar; kablo içinde kontrol dışı bir saplama yapıldığında, sinyalin kuvveti değiştiğinden kolaylıkla saptanacaktır. Bu nedenle çok sıkı güvenlik gerektiren ortamlar için ideal bir malzeme niteliğindedir.

Yapısal Kablolama Ekipmanları

kablo, patch panel, patch cord, jack, plug (fiş) , connector ve rack kabinet gibi pasif bileşenlerden oluşmaktadır. Patch panel veya patch bloğu kablolama sistemlerinde kullanılan sonlandırma elemanlarından biridir. Bilişim sistemlerinde veri akışının sağlıklı ve uzun ömürlü yapılabilmesi ve anlık gelişimlere kolay entegre olunabilmesi amacıyla patch paneller kullanılır.

Patch Cord veya Yama kablosu bilişim sistemlerinde belirli standartlara göre sonlandırılmış 2 jack arasındaki bağlantıyı sağlayan bir tür zayıf akım ara kablosudur.

Bakır patch kablo ve fiber patch kablo olarak ikiye ayrılır.

Connector elektriksel iletkenlere katılmak ve elektrik devresi oluşturmak için kullanılan elektromekanik bir cihazdır. Çoğu elektrik konektörleri bir cinsiyete sahiptir: fiş olarak adlandırılan erkek bileşeni, kadın bileşenine veya sokete bağlanır.

Rack Kabinet birden çok elektronik ekipman modülünün montajı için standartlaştırılmış bir çerçeve veya raftır.

Kurumsal Data ve Network Kablolama Yapılırken Hangi Testlerden Geçmelidir?

1.Kablolama: Yapısal kablolama yapılırken kullanılan kablolar ve kanallar uzunluk limitlerine, bağlantı ve bükümlere, data kablolarının enerji hatları yanından geçmemesine, olası yangın tehlikesi için önlemler alınmasına ve kabloların ezilmemesi gibi faktörlere dikkat edilerek kablolama yapılmalıdır.

2.Sonlandırma:  Kullanılan konnektörler, data prizleri standartlara uygun olmalıdır. Sonlandırma işlemi sırasında yapılan işlemler, ileride doğabilecek problemlere neden olmamalıdır. Ayrıca kablo konnektör kayıplarının en az olması için gereken bağlantı şekil uygulanmalıdır.

3.Topraklama: Kurulan sistemin dış manyetik alanlardan etkilenmemesi için topraklama gerekli standartlarda yapılmalıdır. Eğer STP kablo kullanıyorsa STP dağıtım panelleri direkt topraklanmalıdır.

4.Etiketleme: Dağıtım panelleri, kablolar ve prizler etiketlenerek ağın topolojisi oluşturulmalıdır.

5.Onay Testi: Tüm kablolama işlemi bittikten sonra test cihazları ile EIA/TIA standart uyum testleri yapılmalıdır. Tüm uçlar tek tek karakteristik değerleri belirlenmelidir. Aynı zamanda uymayan uçlar tekrar incelenerek standartlara uygun duruma getirilmelidir.

6.Kabinler ve çerçeveler: Kullanılan kabinler monte edilirken. data ve enerji hatları için gereken bağlantı standartlarına uyulmalıdır.

Kurumsal Data ve Network Kablolama – Fiber Optik Sistemleri

Günümüzde, yüksek yoğunluklu data transferi bir zorunluluk haline gelmiş ve bunun sonucu olarak da, fiber optik kablolar hayatımıza daha çok girmeye başlamıştır. Fiber Optik kablo bilgi iletmek için elektrik darbeleri yerine ışık atımlarını kullanır, böylece geleneksel elektrik sistemlerinden yüzlerce kat daha fazla bant genişliği sunar.

Optik fiberler İnternet iletişiminde, telekomünikasyonda, sinyal veri iletimi, makine endüstrisi ve tıp endüstrisinde (cihaz imalatı) de yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Sabit veri iletimi gerektiren ve sabit bir bağlantının gerekli olduğu herhangi bir cihaz veya ağ, fiber optik kabloları kullanabilir.

Ses, video ve veri iletimi için ticari işletmeler, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra diğer birçok endüstride de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Işık hızında kesintisiz iletişim için Polsan Group olarak Sizlerin hizmetindeyiz…

Fiber Optik Kablo Eki ve Sonlandırma İşlemleri

Veri iletişiminin kesintisiz olarak sağlanması için fiziksel fiber optik kablo altyapısında; ekleme ve sonlandırma işlemlerinin kayıp değerleri düşük, nitelikli fiber ek cihazları ile yapılması gerekmektedir. Fiber Ek Cihazları, fiber ek işlemlerinde kullanılmaktadır. Fiber ek işlemi, iki optik fiberin kaynak yapılarak uç uca bağlanması işlemidir.

Bu işlem sırasında önemli olan, iki fiberin son derece düzgün şekilde bağlanması ile fiberlerden geçen ışığın saçılmasının veya geri yansımasının minimize edilmesidir. Amaç mümkün olduğunca fiber ek ve çevresindeki alanların orjinal fiber kadar güçlü olmasını sağlamaktır.

Polsan Group Teknik Servis Ekibimiz ile; Her Türlü Sorunlarınızı Anında Gidererek,  Sizlere Zaman ve Maliyet Tasarrufu Sağlıyoruz..

Otdr Ölçüm, Test, Sertifikasyon ve Raporlama

OTDR (Optik Zaman Boyutunda Yansıma Ölçer) Test ile, fiber optik kablonun uzunluğunu ve bir kablo demetindeki optik sinyal zayıflamasının miktarını, ayrıca erimiş parçalar ve kablo kafaları gibi bilgileri ve fiber optik güç kopması ve kaybı gibi kusurları hesaplayarak; kabloların temel karakteristik değerlerinin Fiber Optik Kablo Test Cihazı ile ölçerek, grafikler ve raporlar..

Kurumsal Fiber Optik Otdr Test Hizmeti

Polsan Group olarak; Kurumsal ve güvenilir hizmet kalitesi ile faaliyetlerimizi sürdürerek, Avrupa standartlarında Fiber Optik Test hizmetleri sunmaktayız.

İleri teknolojik ürünlerimiz ile Fiber Optik OTDR Ölçüm ve Test Hizmetlerini, alanında uzman teknik ekibimiz ile sizlere sunmaktayız.

Müşterilerimize daima üst düzey hizmet vermek için özenle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üstelik Ücretsiz Keşif Avantajıyla yerinizde yaptığımız analizler sonucu ihtiyacınıza en uygun hizmet planını çıkartmaktayız.

Kurumsal Data ve Network Kablolama Sinyali Arızaları

Polsan Group Teknik Ekibi, Kablo Sinyal Hatalarını En Yüksek Teknoloji Ürünleriyle Anında Çözerek Sizlere Zaman Kazandırır.

Polsan Group, var olan sistemlerin yeniden yapılandırılmalarında ve yeni kurulumlarda; sisteminiz için en uygun kablolama alternatiflerini üretiyor ve gerçekleştiriyoruz.

Bakım Anlaşması dahilinde ki firmalara bu hizmetimizi sürekli hale getiriyoruz.

Altyapının sağlıklı çalışır durumda olduğunu periyodik testlerimiz ve yönetilebilir ürünlerimiz ile bilginize sunuyoruz.

Ara